W obecnych czasach wszyscy mamy już świadomość tego, jak ważne jest pozycjonowanie stron internetowych i jak mocno może ono poprawić pozycję naszej firmy na rynku. Pozycjonowanie przyniesie nam jednak o wiele więcej korzyści, jeżeli ostatecznie zdecydujemy się je wspomóc dodatkowym blogiem firmowym. Pamiętajmy, by podczas tworzenia bloga myśleć jednak głównie o klientach. Jeżeli od razu zechcemy przemienić go w skuteczne narzędzie marketingowe, nic dobrego z tego nie wyjdzie, bo zamiast zadbać o jego wartość i wnętrze, skoncentrujemy się na mało znaczących aspektach.
Prowadzenie bloga firmowego – jak to robić dobrze?
Pozwólmy Internautom na wspólne tworzenie naszej strony. Błędem wielu przedsiębiorców prowadzących blogi jest całkowite wyłączanie sekcji z komentarzami, powodowane zwykle strachem o nieprzychylne opinie i nieprzyjemne dyskusje. A jednak czasem lepiej, żeby klienci w ogóle coś mówili, nawet jeśli nie zawsze będziemy się z nimi zgadzać.
W żadnym wypadku nawet nie myślmy więc o tym, by odebrać Internautom możliwość komentowania bądź oceniania naszych wpisów. Zacznijmy ich do tego wręcz zachęcać. Jeżeli blog pozwala Internautom na wystawianie komentarzy, ocen bądź opinii, od razu jest przez nich chętniej odwiedzany, a jego rosnąca popularność przekłada się już na samo skuteczne pozycjonowanie strony – tzw. czynnik behawioralny SEO. Nawiązując z potencjalnymi klientami bezpośredni kontakt, budujemy także ich lojalność. Pokazujemy się ze świetnej strony. Pokazujemy, że rzeczywiście nam zależy.
Sprawdź: Dobra agencja marketingowa – jakimi cechami powinna się wyróżniać?
Otwarcie na komentarze, opinie, a także krytykę
Oczywiście wraz z rosnącą popularnością bloga tych komentarzy będzie przybywać, dlatego istnieje niestety taka możliwość, że w pewnym momencie nie poradzimy sobie z ich moderacją, a tym bardziej z odpisywaniem na poszczególne treści.
To zadanie też powinniśmy powierzyć komuś z zewnątrz. Być może firma, która wykonuje dla nas pozycjonowanie stron internetowych, zdołałaby również porządnie zająć się naszym blogiem.
Artykuły i treści – o czym pisać na blogu firmowym?
Na pewno wiesz, że na każdym blogu firmowym należy umieszczać wartościowe i merytoryczne (a także unikalne) treści nasycone wyznaczonymi wcześniej słowami bądź frazami kluczowymi. Zanim jednak rozpoczniesz w ten sposób pozycjonowanie stron internetowych, upewnij się, że wiesz, do kogo chcesz w ogóle dotrzeć. Wybór grupy docelowej ma znaczenie w przypadku realizowania każdej kampanii marketingowej. A blog jest właśnie odmianą narzędzia marketingowego. Musi trafiać do konkretnej i wyznaczonej przez ciebie grupy, jeżeli chcesz cokolwiek na nim zyskać.
To, dla kogo zaczniesz przygotowywać treści publikowane później na blogu, zależy przede wszystkim od tego, w czym się specjalizujesz. Załóżmy więc, że prowadzisz firmę, w której sprzedajesz kosmetyki. W takim wypadku twój blog będzie ściśle nawiązywać do branży beauty, a jego treści będą trafiać przede wszystkim do kobiet, ewentualnie nieco starszych już nastolatek. A panie uwielbiają czytać o różnego rodzaju nowinkach ze świata kosmetycznego i chętnie też przeglądają artykuły, w których znajdują porady odnośnie tego, jak mogą poprawiać swój wygląd i jak mogą o siebie dbać.
Jeżeli natomiast pozycjonowanie stron internetowych ma na celu pozycjonować stronę należącą do biura podróży, trzeba je zaplanować zupełnie inaczej i połączyć z blogiem o tematyce typowo turystycznej. Zawsze też warto urozmaicać taką stronę różnego rodzaju grafikami i ciekawymi zdjęciami.
Gdy twój blog stanie się już nieco bardziej popularny, możesz też pomyśleć o organizowaniu na nim różnego rodzaju konkursów czy przygotowywaniu specjalnych quizów dla klientów. Każdy taki dodatek wpływa na atrakcyjność strony i gwarantuje naprawdę skuteczne pozycjonowanie.
Prezentacja firmy od podszewki
Do bloga można też podejść z nieco innej strony. Oczywiście wciąż powinieneś zamieszczać na nim artykuły poradnikowe czy teksty związane z nowinkami branżowymi, jednak warto uzupełnić je treściami nawiązującymi do sposobu działania twojej firmy.
Pokaż, czym dokładnie zajmują się twoi pracownicy. Zaprezentuj przykładowy dzień pracy w twojej firmie. Twoja firma stanie się wtedy bardziej namacalna dla klienta. Przy okazji prowadzone w ten sposób blogi zawsze wzmacniają pozycjonowanie stron internetowych, bo są z nimi bezpośrednio związane.
Prowadzenie bloga a SEO i pozycjonowanie strony
Blog firmowy to praktyczne narzędzie, które każdorazowo wspomaga pozycjonowanie stron internetowych i dba o jego efektywność. Aby jednak rzeczywiście do tego doszło, blog musi spełniać kilka podstawowych funkcji. Tworząc go, należy o nich myśleć, by koniec końców stał się on jednocześnie miejscem przydatnym dla klientów, jak i miejscem umożliwiającym skuteczniejsze pozycjonowanie strony.
Nieraz zatrudniamy nawet freelancerów czy nawiązujemy współpracę z agencjami SEO, by móc zlecić tworzenie treści profesjonalistom, którzy efektywnie nas wyręczają.
Roboty Google już w tym momencie potrafią niestety wychwytywać nieprawidłowo skonstruowane, bezwartościowe blogi. W takim wypadku przestają one spełniać swoje funkcje, ponieważ nie są już w stanie pozycjonować strony. Aby tego uniknąć, należy zadbać przede wszystkim o treść bloga.
Jeżeli ma być on stroną chętnie i często odwiedzaną przez Internautów, musi tych Internautów czymś zainteresować. Na pewno pod żadnym pozorem nie należy kopiować treści z innych stron i umieszczać ich na swoim blogu i to nawet wtedy, gdy zostaną one delikatnie przerobione, ponieważ roboty Google szybko to wyłapią i uniemożliwią skuteczne pozycjonowanie.
Sprawdź: Szybkość wczytywania się strony www a SEO – aktualizacja algorytmu Core Web Vitals
Unikalne i poczytne treści – najważniejsza zasada content marketingu
Najważniejsza zasada mówi o unikalności treści. Każdy tekst, który pojawia się na blogu, musi być stworzony od nowa – czy to przez właściciela bądź pracownika firmy, czy to przez profesjonalnego copywritera, któremu spokojnie można zlecić to zadanie, jeżeli nie ma się czasu na to, by samemu się nim zajmować.
Blog musi być też na bieżąco aktualizowany. Nie wystarczy opublikować na nim kilka artykułów i później tak go sobie pozostawić, wierząc w to, że uzupełni on skuteczne pozycjonowanie. Nowe treści powinny się na nim pojawiać regularnie. Warto je także od czasu do czasu zaktualizować, aby zawsze były rzetelnym źródłem informacji.
Blog, który ma wspierać pozycjonowanie stron internetowych, powinien też uwzględniać różne słowa kluczowe i frazy powiązane z konkretną branżą. Należy właściwie je dobrać i sprawdzić ich skuteczność, by potem zacząć wplatać je w treści artykułów i wpisów, które będzie się publikować na blogu.
Wejście w rolę eksperta w swojej dziedzinie
Treści te powinny prezentować firmę i wszystkich jej pracowników z jak najlepszej strony. Muszą stać się wizytówką marki i potwierdzić jej znajomość branży. Bardzo dobrym pomysłem będzie wejście w rolę tzw. eksperta, doradzającego klientom w doborze różnych produktów czy realizacji konkretnych usług (oczywiście tylko tych nawiązujących do oferty firmy).
Należy też zadbać o to, by język był dla Internautów przystępny i łatwy w odbiorze. Jest to szczególnie ważne w przypadku branż związanych z technologią, której poszczególne pojęcia bywają totalnie niezrozumiałe dla przeciętnej osoby.
Sprawdź: Wizytówka firmy w Google Maps – pozycjonowanie i SEO NAP-ów
Merytoryka i umiar w słowach kluczowych
Oczywiście taki blog powinien być też merytoryczny. Przeprowadzając skuteczne pozycjonowanie, zazwyczaj tworzy się dla strony głównej różne serwisy zapleczowe i później umieszcza na nich tzw. teksty preclowe bądź teksty zapleczowe o niskiej wartości merytorycznej, jednakże do bloga należy podejść inaczej i zadbać o jego profesjonalizm oraz użyteczność. Im ciekawszy i bardziej wartościowy artykuł pojawi się na stronie, tym większa szansa na to, że samoistnie wzbije się ona na wyższą pozycję w wyszukiwarkach. W tekstach od razu należy też umieszczać słowa kluczowe. To pod nimi znajdzie się link do strony głównej.
Sprawdź: Pozycjonowanie innych elementów – plików PDF, zdjęć, filmów na Youtube, w Bing
Grupa odbiorców – kto jest Twoim targetem?
Blog firmowy powinien być też skierowany do konkretnej grupy odbiorców. Tworząc treści dla wszystkich, w rzeczywistości tworzy się treści dla nikogo. Najlepiej od razu ustalić i sprecyzować swoją grupę docelową, by później zastanowić się już nad tym, jakie artykuły i wpisy mogłyby okazać się dla niej interesujące.