Pozycjonowanie najczęściej kojarzy się nam ze stronami internetowymi i promowaniem ich wyszukiwarce Google. Jest to oczywiście prawda, gdyż jest to najpopularniejszy kontekst pozycjonowania wykorzystywany już niemal obowiązkowo wykonywany przez wszystkie marki. Ogólnie możemy jednak pozycjonować znacznie więcej elementów, które przeważnie nie przychodzą nam do głowy z pierwszą myślą. W tym tekście prezentujemy i opisujemy, czym jest pozycjonowanie poszczególnych elementów takich jak stron www w pierwszej kolejności, a także filmików w serwisie Youtube, zdjęć w Google Grafika, plików PDF czy wizytówek na Google Maps.

Pozycjonowanie strony w wyszukiwarce Bing

Bardzo rzadko wykorzystywanym sposobem zwiększania zasięgu swojego SEO jest pozycjonowanie stron internetowych w wyszukiwarce Bing. Przeważnie korzystamy i skupiamy się jedynie na Google i choć Bing jest nieporównywalnie mniejszą wyszukiwarką niż Google, również może dostarczać ruchu organicznego na naszą witrynę.

Pozycjonowanie stron w Bing przebiega bardzo podobnie co przy pozycjonowaniu stron w wyszukiwarce Google, z tym że musimy położyć akcenty też na inne elementy. Oprócz tych wszystkich wyżej wymienionych czynności pozycjonujących, które będą też korzystne w tym wypadku, należy zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim na jakość treści oraz linków zwrotnych, gdyż czynnik ten jest mocniej widoczny przy przyjmowaniu witryn w Bing.

Należy również zadbać przy przykładaniu nowej strony o wiek domeny, kupując stronę z historią. Ważnym elementem jest również wielkość strony, która wpływa pozytywnie na cały proces i ma większą wagę niż w przypadku wyszukiwarki Google.

Lupa i wyszukiwarka Bing - otwarta w przeglądarce

Elementami, na które należy zwrócić też uwagę w szczególny sposób, pozycjonując naszą witrynę wyszukiwarce Bing, jest współczynnik odrzuceń oraz sygnały społecznościowe. Warto zatem zadbać o jasne i rzetelne prezentowanie witryny np. metadanymi i opisami, aby użytkownicy, wchodząc na stronę pozostali na niej dzięki odnalezieniu to czego szukali oraz mogli zapoznać się z jakościową treścią.

Dobrym pomysłem jest też intensywniejsze działanie w social mediach np. kierując z nich ruch na naszą stronę lub wykonując linkowanie zewnętrzne głównie z tego typu portali. Jeśli nastawiamy się głównie na pozycjonowanie stron w Bing, warto wybierać domeny gov czy edu, które są mocniej faworyzowane przez tą wyszukiwarkę internetową.

Pozycjonowanie filmików na YouTube

Kolejną rzeczą, którą można pozycjonować, są filmiki na serwisie YouTube. Jest to druga największa wyszukiwarka internetowa w sieci tuż za Google i działa na podobnej zasadzie do lidera. Zresztą, YT należy do giganta jakim jest firma Alphabet.

Możemy zatem dostosowując nasze filmiki do serwisu Youtube pozycjonować je i świadomie sprawiać, aby pojawiały się na wysokich pozycjach po wpisaniu danego hasła do wyszukiwarki. Jak zatem to robić?

  1. Z pewnością podstawą jest stworzenie ciekawego i przydatnego materiału, który będzie chętnie oglądany. Należy również zadbać o najwyższą możliwą jakość filmiku np. Full HD lub 4K.
  2. Kolejną czynnością jest nadanie filmikowi odpowiedniego tytułu i nazwy pliku, który będziemy wygrywali na YT. Należy umieścić w nim główne frazy i słowa kluczowe.
  3. Podczas wgrywania pliku, należy ustawić swoją miniaturkę zdjęcia, która będzie dużo estetyczniejsza od przypadkowej ustawionej przez YT.
  4. Gdy wgramy już plik ze zdjęciem, należy również ustawić odpowiedni opis filmiku. Powinienem być on unikalny oraz zawierać słowa i frazy kluczowe, pod które chcemy pozycjonować nagranie.
  5. Ostatnimi czynnościami pozycjonującymi są np. pozyskiwanie komentarzy, polubień i subskrypcji, które również mają wpływ na pozycję naszego filmiku na YT.

Walka o pozycje plików PDF i dokumentów w Google

Bardzo ciekawym i ważnym elementem, który również możemy pozycjonować, są pliki PDF. Wbrew pozorom, są one istotne w wyszukiwarce internetowej i mogą pojawiać się jako wynik wyszukiwania na pierwszych miejscach w wyszukiwarce Google jako pliki gotowe do pobrania. Pliki takie są również oceniane przez wyszukiwarkę i są dobrym sposobem, aby oprócz promowania w wyszukiwarce samej witryny pojawiały się też w niej nasze pliki na innych miejscach rankingu.

wyszukiwanie plików pdf w google - kobieta z kawą i laptopem

Jak zatem pozycjonować pliki PDF?

Z pewnością pliki takie muszą być ogólnodostępne i nie mogą być zaszyfrowane. Drugim wymogiem jest fakt, aby plik PDF miał formę tekstową a nie graficzną. Jeśli spełnimy te dwa elementy, nasz plik PDF będzie traktowany jako samodzielna i odrębna podstrona w ramach naszego serwisu, na którym jest hostingowy. Daje to duże możliwości, gdyż jego optymalizacja jest stosunkowo prosta i nie składa się z tak wielu elementów jak optymalizacja strony www, a sam plik PDF nadal może pojawiać się wysokich pozycjach w Google.

Uwaga! Nie ulegajmy pokusie wstawiania do PDF-u treści naszych artykułów, które również funkcjonują na osobnych podstronach, jeżeli nie wiemy co robimy. Podlinkowanemu dokumentowi PDF do ściągnięcia należy nadać atrybut rel=”nofollow”. Wskazuje on robotowi Google, by nie podążał za danym linkiem. Jeszcze bezpieczniej będzie dodać do PDF-a następujący atrybut canonical. Jak to zrobić? Skorzystaj z tego opisu: https://zeid.pl/jak-dodac-link-kanoniczny-do-plikow-pdf/.

Aby pozycjonowanie było skuteczne, plik PDF powinien posiadać również linkowanie wewnętrzne oraz wychodzące i być dostosowany do wyszukiwarki Google jako pojedyncza strona. Ważnym aspektem jest również analiza słów kluczowych i dodawanie ich w samym tekście. W pliku możemy również umieszczać zdjęcia odpowiednio opisane i znajdujące się w obrębie tekstu tematycznego.

Sama nazwa pliku powinna być stworzona zgodnie z zasadą User Friendly czyli być czytelna dla użytkownika oraz zwięzła, krótka i powinna zawierać jak najwięcej słów kluczowych rozdzielonych separatorami w postaci myślników, np.:

  • https://ekopromo.net/tanie-swiece-sojowe-cennik-2021-gdzie-kupic.pdf

Tak stworzony plik PDF ma szansę zostać zauważonym przez roboty Google w czasie indeksowania naszej witryny oraz umieszczonym na liście wyników wyszukiwania Google.

Pozycjonowanie zdjęć i grafiki w Google

Zdjęcia i grafiki są tym, co możemy również pozycjonować w wyszukiwarce Google. Wyszukiwarka posiada specjalną zakładkę — Images/Grafika oraz wyświetla ona zdjęcia użytkownikom szukającym danego zagadnienia. Lecz jak wyszukiwarka Google wie, o czym jest dane zdjęcie? Dzieje się tak właśnie dzięki świadomemu pozycjonowaniu zdjęcia.

Choć wyszukiwarka może samodzielnie interpretować konkretne zdjęcia, możemy pomóc jej w tym w istotny sposób. Pozyskiwanie grafiki to też szansa na dodatkowy ruch na naszą stronę internetową. Tym o czym należy wiedzieć przy temacie pozycjonowania zdjęć jest również fakt, iż czas trwania ich indeksacji przeważnie jest dużo dłuższy niż witryn internetowych. Może on trwać nawet od kilku miesięcy.

Jak zatem pozycjonować zdjęcia lub grafiki w Google? Jakość i kompresja

Z pewnością należy zadbać o odpowiedni format zdjęcia pod kątem technicznym. Google promuje dobre jakościowo zdjęcia, które:

  • mają jak największą rozdzielczość, ale i zarazem
  • jak najniższą wagę, aby mogły szybko się wczytywać.

W sieci istnieje wiele darmowych optymalizatorów i kompresorów (jak np. Kraken.io lub Imageoptimize lub Image Converter – oba dostępne na iOS), które usuwają ze zdjęcia wszystkie zbędne dane w celu zmniejszenia jego wagi i dostosowują zdjęcia do wyszukiwarki Google. Nie są one popularne, ale dają bardzo dużo korzyści pod tym kątem.

Optymalizacja zdjęć w artykułach

Warto wykorzystywać je nawet wtedy gdy nie pozycjonujemy zdjęć, a dodajemy je na stronę www wraz z tekstem. Dzięki odpowiedniej optymalizacji grafiki pod kątem SEO – zwiększamy szansę na pojawienie się jej już w wynikach wyszukiwania tak jak tutaj:

Wygląd grafiki/zdjęcia przy wyniku wyszukiwania w Google

Jak dobrze zoptymalizować zdjęcia pod kątem SEO?

W pierwszej kolejności, zdjęcie musi posiadać odpowiedni tytuł. Jest to główne miejsce, gdzie możemy dodawać frazy i słowa kluczowe, więc należy wykorzystać je odpowiednio układając odpowiedni tytuł dla robotów Google pod kątem SEO. Podobnie jak pliki PDF, słowa w tytule pliku powinny być oddzielone myślnikami.

Jeśli dodajemy zdjęcia, warto robić to w miejscach o odpowiednim kontekście tematycznym. Dobrym pomysłem jest otaczanie zdjęcia tekstem tematycznym zawierającym frazy. Ważnym elementem pozycjonowania grafik jest ustalenie odpowiedniego tekstu alternatywnego (atrybut alt=”tekst alternatywny”) zawierającego odpowiednie słowa kluczowe.

Wizytówki na Google Maps

Rzeczą, którą możemy pozycjonować w sieci, jest również wizytówka na Google Maps (pozycjonowanie). Wbrew pozorom, jej pozycjonowanie zwiększa jej pozycję na liście wyników wyszukiwania, a wypozycjonowana wizytówka znajduje się na pierwszych miejscach listy, gdy pytanie zostaje zadane w aplikacji Mapy. Pozycjonowana wizytówka może zostać też wyświetlona w wyszukiwarce Google po prawej stronie wraz z listą wyników tekstowych.

Jak zatem pozycjonować wizytówkę?

Z pewnością, należy w pierwszej kolejności uzupełnić ją wszystkimi danymi tak, aby była kompletna. Tylko całościowo uzupełnienie wizytówki są chętnie i wysoko promowane przez Google. Wszystkie dane w formularzach powinny być też poprawne np. odnośnie tematyki i zakresu działalności.

W samej wizytówce należy dodawać materiały takie jak zdjęcia. Powinniśmy też w miarę możliwości dodać też wirtualny spacer, który możemy zamówić u fotografa. Kolejnym elementem pozycjonowania wizytówki są opinie i komentarze. O ile nie liczy się bezwzględnie najwyższa średnia ocen, o tyle, należy zadbać o to, aby opinii było dużo i aby pojawiały się regularnie.

Możemy również odpowiadać na nie i dyskutować z osobami wystawiającymi komentarze. W tym celu warto prosić swoich klientów o wystawienie pozytywnej opinii w Internecie. Bardzo korzystnym czynnikiem jest również publikowanie krótkich wpisów mających ok. kilkuset słów.

Telefon z aplikacją Google Maps - wizytówka

Nieoczywistym, ale również wpływającym na pozycję wizytówki czynnikiem jest link building i umieszczenie danych NAP (Name, Address, Phone) na lokalnych forach i serwisach. Dzięki temu Google uzna naszą markę za bardziej wiarygodną oraz chętnie polecaną, a co za tym idzie, zwiększy jej ranking. Wizytówkę warto powiązać również z naszą witryną, osadzając ją na niej i dodając jej adres na wizytówce.

Sprawdź: Nieprzychylna opinia google – czy i jak da się ją usunąć?

Pozycjonowanie stron www

Oczywiście, pierwszą i najpopularniejszą rzeczą, którą możemy pozycjonować, są strony internetowe w Google. Jest to też najpopularniejsza w Internecie strategia marketingowa, z której korzysta praktycznie każda marka, chcąc promować się w sieci. Pozycjonowanie strony www jest dostosowaniem witryny do wyszukiwarki Google. Ogólnie istnieje ok. kilkuset elementów, które mają większy lub mniejszy wpływ na pozycjonowanie strony internetowej w Google. Nazywamy je czynnikami rankingowymi Google (przeczytaj osobny artykuł).

Najważniejszymi są:

Pozycjonować można każdą stronę internetową niezależnie od jej tematyki, wielkości czy technologii wykonania. Istnieje też kilka typów pozycjonowania takich jak standardowe pod popularne frazy, szerokie pod wiele fraz jednocześnie, lokalne pod wyszukanie głosowe czy pod urządzenia mobilne.

Niezależnie jednak od kładzenia nacisku na dane elementy pozycjonowanie stron w Google, ma ono na celu powiadomić wyszukiwarkę Google o tym, iż nasza strona jest wartościową witryną i warto umieszczać ją na wysokich pozycjach w wyszukiwarce, gdyż dostarczy użytkownikom przydatnych informacji.

Sprawdź: Depozycjonowanie witryn WWW – czym jest i jak się przed nim bronić?

Ile trwa pozycjonowanie witryny internetowej?

Czas pozycjonowania może wahać się od kilku tygodni do nawet roku czasu w zależności od popularności kategorii i fraz. Pozycjonowanie stron www jest też procesem długotrwałym i regularnym, który wykonuje się w mniejszej intensywności również po uzyskaniu satysfakcjonującej nas pozycji w Google.

s