Pozycjonowanie strony internetowej to setki czynników rankingowych, które staramy się dopasować na naszej stronie do wyszukiwarki Google. To właśnie od nich zależy, na jakiej pozycji zostanie wyświetlona nasza strona w wynikach wyszukiwania Google gdy zostanie zadane pytanie. Istnieje jednak grupa określona przez specjalistów lub nawet samych pracowników Google czynników, które w najistotniejszy sposób wpływają na pozycję naszej witryny w wyszukiwarce Google. W tym tekście przedstawiamy je wszystkie, aby móc je poznać i zwrócić na nie szczególną uwagę.
Czynniki rankingowe google – Analiza i dobór słów kluczowych
Pierwszym i najważniejszym czynnikiem rankingowym, od którego zależy najwięcej jest analiza i dobór słów kluczowych na naszą witrynę. To właśnie od tej czynności zależy pod jakimi hasłami będziemy dostępni w sieci oraz jak duży ruch będziemy pozyskiwać.
Słowa kluczowe muszą odzwierciedlać tematykę naszej strony i to jaki ruch organiczny chcemy pozyskiwać. Ustalenie słów kluczowych, pod które będziemy pozycjonować stronę, powinno być przemyślane i najlepiej wykonywane w porozumieniu ze specjalistą. Powinniśmy wybierać takie, które mają największy potencjał, najlepszy stosunek ilości wyszukiwań do konkurencji i takie, które darzą nam indywidualnie najwięcej korzyści.
Słowa kluczowe możemy pozyskiwać z wielu miejsc. Jest to np. planer słów kluczowych Google lub zewnętrzne keyword generatory, gdzie wpisujemy hasło przewodnie i otrzymujemy zestawienie propozycji fraz wraz ze statystykami (np. Ubersuggest, Senuto, Semstorm).
Słowa kluczowe możemy też pozyskać z Google Trends i samej wyszukiwarki Google – gdyż na dole pod wynikami wyszukiwania znajdują się propozycje podobnych popularnych zapytań. To właśnie od doboru konkretnych fraz i pracy nad nimi na stronie zależy na, jakie pytania będzie wyświetlała się nasza strona w wyszukiwarce Google.
Szybkość wczytywania się witryny
Elementem, o jaki warto zadbać w szczególny sposób, jest szybkość wczytywania się strony i jej działania (przeczytaj o tym). Google regularnie zwiększa wpływ tego czynnika, gdyż chce dostarczać swoim użytkownikom nie tylko różnych informacji, ale robić też to szybko. Przeważnie według badań już po ok. 2 sekundach oczekiwania na załadowanie się strony część użytkowników opuszcza ją, a po 4 sekundach jest to już bardzo duża ilość.
O istotności tego czynnika świadczy również fakt, iż w maju 2021 roku element Core Web Vitals, czyli szeroko pojęta witalność witryny związana z czasem ładowania i szybkością działania został oficjalnie czynnikiem rankingowym.
Jak polepszyć szybkość wczytywania się strony www?
Przyspieszyć witrynę możemy na kilka sposobów. Z pewnością, warto wykonać audyt przy pomocy narzędzia Google PageSpeed Insights lub innych serwisów audytujących. Warto też zrezygnować ze zbędnych wtyczek i elementów multimedialnych. Dobrym rozwiązaniem jest kompresja dodawanych na stronę zdjęć w specjalnych narzędziach, które maksymalnie zmniejszają wagę obrazu, pozostawiając maksymalnie dużą rozdzielczość. Pomysłem na przyspieszenie witryny może być też przemyślana konfiguracja serwera czy zmiany w kodzie HTML i skrypcie witryny.
Sprawdź: Typy fraz w pozycjonowaniu – główne, lokalne, brandowe, long tail – długi ogon
Linkowanie zewnętrzne – tzw. link builiding
Bardzo ważnym czynnikiem rankingowym, który traci co prawda regularnie na rzecz np. contentu jest linkowanie zewnętrzne. W dalszym ciągu jednak ilość i jakość linków zawartych do naszej witryny jest bardzo istotna. Informuje ona Google o popularności naszej strony www oraz ułatwia jej indeksowanie robotom Google, które łatwiej natrafiają na naszą witrynę, gdyż odnajdują takie odnośniki. Istotą linkowania jest jakość.
Zdecydowanie warto dodać jeden jakościowy link zwrotny niż wiele bezwartościowych. Możemy je dodawać samodzielnie na:
- darmowych forach,
- w social mediach czy
- katalogach biznesowych.
Jeśli jednak posiadamy środki, warto wykupować artykuły sponsorowane na poczytnych i popularnych serwisach lub zlecać usługę linkowania renomowanym agencjom SEO. Linki należy jednak dodawać w naturalny i niebudzący wątpliwości sposób w podobnym stosunku linków dofollow do nofollow, czyli tych przekazujących i nieprzekazujących część mocy pozycjonującej.
Content na stronie – artykuły, opisy produktów i kategorii
Z kolei zyskującym regularnie na ważności czynnikiem rankingowym jest content publikowany na stronie www. Są to różnego rodzaju treści — najczęściej pisane odpowiednio sformatowane, zoptymalizowane i opublikowane. Z pewnością muszą być w pełni unikalne i jakościowe oraz poprawne.
Content powinien być ciekawy, ponadczasowy i merytoryczny, aby przyciągał odbiorców. Dobrym ruchem jest też zadbanie o to, aby nie był on blokiem tekstu i był pisany zgodnie z zasadami SEO copywritingu niezależnie od tego czy są to treści tematyczne czy teksty SEO. Polityka Google głównie opiera się na prezentowaniu treści, więc możemy być pewni, iż trend promowania prywatnych tekstów na stronie nie mieni się w ciągu najbliższych lat.
Treści możemy również dodawać w bardziej oryginalnych formach, ale przede wszystkim, należy robić to regularnie. Zasada działania tego elementu rankingowego jest prosta. Im więcej jakościowych treści na stronie, tym większa jej wartość i lepsza ocena w indeksie. Treści możemy tworzyć samodzielnie jeśli się na tym znamy i potrafimy to robić lub możemy zamawiać je u copywriterów lub agencjach SEO, co jest często lepszym rozwiązaniem.
Sprawdź: Czy warto zlecić pozycjonowanie strony internetowej freelancerowi?
Domena czyli wiek, historia, SSL, struktura podstron i adres typu user friendly
Bardzo ważnym czynnikiem rankingowym, który właściwie składa się z wielu drobniejszych elementów, jest domena. To właśnie cała struktura naszego adresu może wpływać na pozycję naszej witryn w wynikach wyszukiwania Google. Z pewnością jeśli mamy taką możliwość, warto wybierać np. kupowanie stron o pozytywnej historii i długim stażu. Im lepszej jakości stronę kupimy oraz im dłużej jest ona w sieci, tym na większe jej faworyzowanie możemy liczyć ze strony Google.
Lecz i z tym należy uważać. Warto sprawdzić, czy na domenie, którą chcemy zarejestrować wcześniej nie istniały strony spamerskie. Pomoże nam w tym narzędzie typu Wayback Archive – archive.org.
Historia domeny dla wyszukiwarki informacją o wiarygodności i renomie witryny. Jeśli nie możemy kupić witryny, warto zadbać, aby została ona nazwana przy zakładaniu zgodnie z zasadą User Friendly:
- adres powinien być krótki,
- zawierać słowa kluczowe oddzielone ewentualnie myślnikami i
- być łatwy do zapamiętania,
- być w domenie .pl, ale inne rozszerzenia regionalne lub funkcjonalne jak np. .net.pl, com.pl nie stoją na przeszkodzie szybkiemu indeksowaniu strony w przyszłości.
Niezależnie od tego czy strona www została założona przez nas czy kupiona, należy zadbać jeszcze o kilka rzeczy takich jak certyfikat SSL czy schemat dodawania i nazywania podstron. Witryny bez certyfikatu są słabiej pozycjonowanie i oznaczane domyślne w Chrome jako zagrożenie, a to z pewnością nie pomoże nam w pozycjonowaniu strony.