Wizytówka firmy na Google Maps to popularna pinezka wskazująca miejsce działania marki. Wyszukując informacji o lokalnych usługach lub firmach otrzymujemy przeważnie w aplikacji Mapy Google kilka stron wyników i tak jak w przypadku wyszukiwarki tekstowej, sprawdzamy te na pierwszych pozycjach. Wizytówki na Google Maps wbrew pozorom również da się pozycjonować i sprawić, aby nasza wizytówka wyświetlała się na pierwszych miejscach po wpisaniu danego hasła. Poniżej prezentujemy – czym jest pozycjonowanie wizytówki na Google Maps, jak przebiega i dlaczego warto.
Wizytówka Google Maps – jak ją pozycjonować?
Pozycjonowanie wizytówki Google Moja Firma na Google Maps to proces podnoszenia jej rankingu w wynikach wyszukiwania. Na Mapach Google tak jak w wyszukiwarce obowiązuje hierarchia stron. Po wpisaniu danego hasła do aplikacji Google Maps, wyszukiwarka wyświetla kilka stron lokalnych wizytówek:
- restauracji,
- salonów fryzjerskich,
- placówek medycznych czy
- innych punktów handlowo usługowych.
Pozycjonowanie jest zatem procesem dostosowania wizytówki do map Google i uzyskaniem jak najwyższej pozycji w rankingu. Google proponuje zazwyczaj kilka stron wizytówek — pinezek, które są wyświetlane w kolejnych pulach. Pozycjonowanie wizytówki na Google Maps jest optymalizacją wizytówki i dostosowaniem ok. kilkudziesięciu jej elementów do Map Google, aby ta uważała naszą wizytówkę za przydatną i wyświetlało ją na pierwszych pozycjach.
Pozycjonować wizytówkę na Gogle Maps możemy zarówno samodzielnie jak i możemy zlecić to zadanie np. agencjom SEO, które coraz częściej oferują tego typu usługi.
Jak pozycjonuje się wizytówkę na mapach Google? Znaczenie NAP
Pozycjonowanie wizytówki na Google Maps (którą założymy pod adresem https://business.google.com/) składa się z wielu różnych czynności. Pierwszą i podstawową jest poprawne oraz kompletne uzupełnienie wszystkich możliwych pól i formularzy poprawnymi informacjami i danymi NAP (z ang. Name, Address, Phone).
Jest to ważne, gdyż zgodność dane NAP naszej marki na wizytówce, na stronie www i w sieci muszą być identyczne. Są to dane nazwy, adresu i telefonu. Google promuje również kompletne wizytówki, więc warto podać wszystkie dane takie jak:
- godziny otwarcia,
- opisy
- czy nawet wypełnić dokładnie mniej istotne naszym zdaniem pola.
Ważnym elementem jest też określenie odpowiedniej kategorii. Nie powinniśmy przeinaczać faktów w celu pozyskania większego ruchu, gdyż sfrustrowani użytkownicy mogą źle odbierać naszą wizytówkę, co z kolei przełoży się na jej pozycjonowanie.
Sprawdź: Profil firmowy na Instagramie – jak założyć i skonfigurować? Projekt i promocja
Optymalizacja słów kluczowy i multimediów w wizytówce
Kolejnym ważnym posunięciem jest stworzenie opisu, który będzie zawierał słowa kluczowe, pod jakimi chcemy być wyszukiwani. Słowa te należy używać naturalnie we wszystkich możliwych miejscach.
Gdy posiadamy już odpowiednio uzupełnioną wizytówkę Google Moja Firma na Google Maps, należy zająć się kwestiami multimediów. Zdecydowanie warto wykonać sesję zdjęciową swojej marki i wstawić na wizytówkę profesjonalne zdjęcia, które podwyższą jej ocenę.
Wirtualny spacer jako ułatwienie dla klientów
Jednym z najważniejszych elementów wizytówki na Google Maps jest wirtualny spacer. Jest to wirtualna przechadzka po danej firmie lub miejscu złożona z wielu zdjęć 360 stopni. Spacer ten możemy zamówić u fotografa. Lista autoryzowanych i polecanych fotografów znajduje się w pomocy Google wraz z miejscowościami i numerami telefonów co możne znacznie ułatwić sprawne zlecenie spaceru.
Cena jego wykonania to ok. kilkuset złotych za zwirtualizowanie 100 metrów kwadratowych. Jego wgranie i przechowanie na wizytówce jest darmowe. Obecność wirtualnego spaceru pozytywnie wpłynie na pozycjonowanie jak i ocenę wizytówki przez klientów.
Sprawdź: Pozycjonowanie stron internetowych – dlaczego zlecić je agencji SEO?
Komentarze i oceny użytkowników
Komentarze i oceny to również bardzo ważny element wizytówek Google. Posiadając już zoptymalizowaną wizytówkę, powinniśmy prosić naszych klientów, aby wystawiali opinie i pozytywne oceny. Ciekawostką jest fakt, że wizytówki nie są sortowane po ilości najwyższych ocen, a element ten wpływa jedynie w pewnym stopniu na pozycję wizytówki. Warto zatem odpowiadać na komentarze oraz prokurować rozmowę, gdyż algorytmy Google z pewnością promują bardziej aktywne wizytówki.
Aktualności z newsami dla klientów
Google Maps daje również możliwość publikowania aktualności — krótkich wpisów w postaci postów. Jest to opcja, która pozwala poinformować klientów o nowościach czy aktualnych sprawach marki. Regularne publikowanie tego typu materiałów z pewnością również pozytywnie wpłynie na pozycjonowanie wizytówki.
Ciekawym sposobem na urozmaicenie naszej wizytówki jest dodanie karuzeli produktowej. Małe kafelki z poszczególnymi produktami z pewnością dostarczą wiedzy o naszej firmie i asortymencie użytkownikom, a Google dadzą kolejny powód, aby wyświetlała wizytówkę na wysokich pozycjach na Google Maps.
Podpowiedź: Jeśli pozycjonujemy wizytówkę na Google Maps, warto wykorzystywać wszystkie opcje, pola, rubryki czy możliwości. Google nie bez powodu wprowadza poszczególne opcje. Wykonując zarówno podstawowe kroki optymalizacyjne, jak uzupełnienie wizytówki powinniśmy też przyjrzeć się tym mniej popularnym czy wymagającym pewnego zachodu.
Sprawdź: Dobra agencja marketingowa – jakimi cechami powinna się wyróżniać?
Dlaczego warto przyłożyć się do rozwoju profilu?
Pozycjonowanie wizytówki na Google Maps to wiele korzyści. Pierwszym plusem promowania wizytówki na liście wyników jest większe zainteresowanie marką. Wizytówki ukryte na kolejnych stronach map są wyświetlone dopiero w kolejnej puli, jeśli użytkownik przechodzi na kolejne strony. Przeważnie większość użytkowników korzysta z pierwszej automatycznie wyświetlanej strony z pinezkami w odpowiedzi na zadane pytanie.
Jeśli będziemy znajdowali się na wysokich pozycjach na pierwszej stronie, będziemy mogli zatem liczyć na wiele odsłonięć wizytówki. To z kolei przełoży się na większą liczbę klientów i większe zyski. Zarobki będziemy mogli zainwestować w reklamę lub uważać za zawieszony przychód marki. Pozycjonowanie wizytówki na Google Maps jest również relatywnie łatwym sposobem na pozyskiwanie klientów. Jest to zadanie łatwiejsze, aniżeli wypozycjonowanie strony internetowej. Z map Google korzysta obecnie wiele osób szukających usług i produktów lokalnych.
Wysoka obecność wizytówki w rankingu na Google Maps to również kwestie wizerunkowe. Zarówno Google jak i użytkownicy będą odbierali naszą markę za jakościową. Użytkownicy będą ufali nam jako marce promowanej przez Google, a wysoko pozycjonowana wizytówka połączona z pozycjonowaną stroną www podniesie jej statystyki i zaufanie Google.