CSR (z ang. Corporate Social Responsibility), czyli społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw jest koncepcją biznesową zakładającą, iż jednym z filarów inwestycji rozwojowych firm jest ich dobrowolna działalność społeczna.

CSR – źródła społecznej odpowiedzialności biznesu

U podstawy tej idei leży nierozdzielna więź łącząca społeczeństwo z biznesem, tak oto wedle niej zadaniem korporacji jest jednoczesne działanie na rzecz dobra własnego jak i ogółu. Mając na uwadze, iż jest to niewątpliwy zysk dla obu stron, z zadowoleniem obserwujemy coraz częstsze tego typu kampanie także i w naszym kraju. Poniżej przedstawię trzy warte uwagi przykłady, z którymi mogliście się zetknąć.

CSR w kampaniach

Z podwórka na stadion – kampania Tymbarku

Polski producent soków i napojów Tymbark znany jest jako główny sponsor corocznej, wakacyjnej kampanii skierowanej do młodszych odbiorców. Głównym celem organizatora (PZPN) jest zmobilizowanie dzieci do aktywnego spędzania wolnego czasu, a konkretnie gry w nasz narodowy sport, którym paradoksalnie wciąż wydaje się być piłka nożna. W tym celu organizuje 5-cio etapowy turniej, którego główną nagrodą jest Puchar Tymbarku. Ten uprawnia zwycięzców do uczestnictwa w czołowych, piłkarskich wydarzeniach rozgrywanych na największych stadionach świata. Śmiało można stwierdzić, że akcja zyskała słuszny rozgłos, a to również za sprawą wielu patronatów honorowych (m.in. UEFA, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz piłkarzy kadry narodowej), a także medialnych.

Poza poprawą wizerunku realizatorów przedsięwzięcia wśród szerokiego grona odbiorców (nie tylko samych dzieci, ale też ich rodziców), ma ono na celu również wyłonienie wschodzących talentów piłkarskich i aktywizację lokalnych środowisk sportowych. Z punktu widzenia polskiej kadry jest to odpowiedź na istotne zapotrzebowanie w naszym kraju, za co kampanii należy się duży plus.

T-Mobile Pomoc Mierzona Kilometrami

Po raz kolejny mowa o kampanii zachęcającej do aktywności fizycznej. Wziąć udział mogą wszyscy, bez względu na wiek, a bezpośrednimi beneficjentami nie są jej uczestnicy. Wśród tych przykładów, jej cel można określić jako najbardziej wartościowy: jest nim zebranie funduszy dla niepełnosprawnych ruchowo podopiecznych fundacji TVN „Nie jesteś sam”. W tym roku rusza już czwarta edycja. Aby wziąć w niej udział należy wyposażyć swój smartfon w aplikację Endomondo, której zadaniem będzie mierzenie przebytego przez użytkownika dystansu. Każdy kilometr przekłada się na pieniądze, które wspomogą działanie fundacji.

Oprócz tego, że cel akcji sam w sobie jest szczytny, to rangi dodaje jej również szerokie partnerstwo: Telewizja TVN, Radio RMF FM, Grupa Onet oraz Sony. Do promocji, jak i uczestnictwa włączyli się liczni celebryci, a w najnowszej edycji (w myśl idei CSR) T-mobile Polska zaprasza do udziału także reprezentantów firm w całej Polsce. Skorzystają nie tylko wiecznie zabiegani biznesmeni, ale przede wszystkim potrzebujące pomocy dzieci.

L’Oréal Polska dla Kobiet i Nauki

Poszukiwania kolejnej, polskiej noblistki wciąż trwają. W ich uskutecznieniu pomaga nie kto inny jak jeden z największych koncernów kosmetycznych, L’Oreal. Co roku, już od 14 lat, wyłanianych zostaje 5 utalentowanych kandydatek, które zostają uhonorowane stypendiami w wysokości 27.000 zł (dla doktorantek) oraz 32.000 zł (dla będących na etapie pracy habilitacyjnej). Każdego roku, w paryskiej siedzibie UNESCO, wybitne przedstawicielki świata nauki zostają wyróżnione z pięciu kontynentów, otrzymując, co warto podkreślić, ratalne granty pieniężne. Stypendystki dostają szansę na poszerzanie swej badawczej działalności, ale jest to również i forma zachęcenia młodych kobiet do podjęcia kariery naukowej.

Najczęstszymi polami eksploracji badaczek są takie dziedziny jak medycyna, biochemia, biotechnologia oraz biologia. Dla wielu może być to kolejny przejaw dynamicznie wszechogarniającego feminizmu, lecz przede wszystkim należy patrzeć na tę kampanię jako duży pożytek dla polskiej nauki.

s