W miniony weekend miała miejsce akcja promocyjna nowych papierosów Lucky Strike. Mają one uchodzić za bardziej ekologiczne i mniej szkodliwe dla zdrowia. Zostałem nimi poczęstowany przez hostessę wzamian za wypełnienie ankiety w ramach « Amerykańskiego Konkursu » (www.amerykanskikonkurs.pl), organizowanego właśnie przez markę Lucky Strike. Papierosy nie są jeszcze dostępne na rynku detalicznym, a działania reklamowe w zakresie ATL rozpoczną się dopiero niedługo.

 

Pierwsza strona wkładki do nowych Lucky Strike’ów

Fakt, że nowa paczka Lucky Strike’ów posiada papierową « 100%  recyclable » folijkę osłonną zamiast aluminiowej, a paczka wykonana jest z nieozdobnej tektury sprawia, że rzeczywiście łatwiej jest ją recyklingować, a producent mógł zaoferować za nią niższą cenę (11 zł – podczas, gdy reszta rodzajów Lucky Strike w Polsce kosztuje 11,90 zł).

Tak wygląda polska paczka nowych Lucky Strike’ów. Poza czerwonymi 10 mg substancji smolistych/papieros, 0,8 mg nikotyny/papieros oraz 10 mg tlenku węgla/papieros będzie jeszcze dostępna wersja Light 7/0,6/10 mg.

Tak naprawdę najważniejszym tag line’m nowego typu papierosów jest zapis: « Additive Free Tobacco », co oznacza « Tytoń Bez Dodatków ». Wpisuje się on w trend, któremu dały się również ponieść marki takie jak Pall Mall, Camel, Chesterfield. Lucky Strike wprowadził Additive Free Ciggarettes już m.in. w USA (2010), Niemczech (2011) i Czechach. Nie używano tam oficjalnie słowa « ekologiczny » w kampaniach reklamowych, lecz nie da się zaprzeczyć, że PR-owcy różnych marek chcą wpisać swoje działania w szeroko pojęty trend proeko w stylu życia, żywienia i… palenia.

W tym momencie rodzi się ironiczny uśmiech osób, z którymi rozmawiałem na temat « ekologicznych papierosów ». « W czym są one ekologiczne? » « Mają podwójny filtr? », « Może nie uzależniają? ». To były pierwsze pomysły moich rozmówców. Pewne jest to, że na cityboardzie, prezentującym Lucky Strike Additive Free w Niemczech jest zapewnienie: « Brak Dodatków nie oznacza, że papierosy są mniej szkodliwe. ». Jest to treść wyjaśnienia pod gwiazdką, która została umieszczona przy największym napisie (zdjęcie poniżej).

Podobne cityboardy pojawią się niedługo na ulicach polskich miast.

Na forach dyskusyjnych w USA i Czechach wre dyskusja na temat tego, które marki rzeczywiście zawierają niebezpieczne, uzależniające dodatki, a które nie. Nie sposób tego zweryfikować, zwłaszcza, że producenci zabezpieczają się odpowiednimi klauzulami. Palacze, do których przemawiają wszelkie nowości z czasem przerzucą się na te produkty z racji niższej ceny i pociągną za sobą innych. A w Polsce najwięcej rynku papierosów « bez dodatków » w ekologicznych opakowaniach zajmie ten, kto jako pierwszy i najsprawniejszy wprowadzi swój produkt w Polsce. Czy jest to konkurencja dla e-papierosów, które też są uważane za proeko?

s