W dobie społecznej stygmatyzacji otyłości często bez większego echa przechodzą kampanie dotyczące równie wielkiego problemu związanego z odżywianiem jakim jest anoreksja oraz bulimia. Pomimo że świat mody upodobał sobie estetykę ascetycznej, wychudzonej sylwetki, to właśnie od tej strony coraz częściej napływają alarmujące sygnały w postaci plakatów i haseł przeciwstawiających się promowanym normom urody. Oto przykłady kampanii zwracających uwagę na ten istotny problem.
„Nie jesteś szkicem” – przesłanie dla młodych modelek/strong
Brazylijska agencja ‘Star models’ postanowiła skutecznie przemówić do wyobraźni młodych modelek. W tym celu uruchomiła kampanię z użyciem projektanckich szkiców poprzez sprowadzenie ich wizjonerstwa do rzeczywistej skali. O ile wyobrażenie projektanta może nie budzić większego poruszenia, to w zupełnie innym świetle przedstawia się zdjęcie modelki o tych samych wymiarach, co na rysunku. Choć użyte zdjęcia zostały przerobione, trudno oprzeć się wrażeniu, że nie odbiegają one dalece od tego, co możemy ujrzeć na światowych wybiegach. Szokująco obrazowe porównanie zostało podsumowane bardzo trafnym hasłem – ‘Nie jesteś szkicem’.
„No anorexia”
Prawdopodobnie nic nie jest w stanie uzmysłowić tragizmu tej choroby równie dobrze, co rzeczywisty przykład jej skutków. Osobą, która odważyła się zostać “twarzą anoreksji” była francuska modelka – Isabelle Caro. Włoska firma No-lita uruchomiła szokującą kampanię w 2007 roku na niedługo przed rozpoczęciem mediolańskiego tygodnia mody. Na billbordach we Włoszech oraz w dzienniku La Repubblica ukazane zostały zdjęcia nagiej modelki, co wzbudziło wśród opinii publicznej spore kontrowersje. Od tego czasu jednym z jej celów stała się również aktywna działalność społeczna, poprzez którą chciała przestrzegać młode dziewczyny podążające za oczekiwaniami branży modowej. Historia ta niestety ma smutny finał. Isabelle Caro przegrała walkę z chorobą zaledwie 3 lata później odchodząc w wieku 28 lat.
Ofiary mody – Forum Crusalide
Kolejna, warta uwagi kampania to dzieło włoskiego stowarzyszenia aktywnie działającego na rzecz walki z bulimią i anoreksją. Uderza ona bezpośrednio w branżę modową obrazując ponure karykatury osób chorych na powyższe zaburzenia. Oprócz fantazyjnych wizerunków na plakacie widnieje równie ekscentryczny przekaz odnoszący się do problematyki tych schorzeń. Co istotne, reklama nie tylko ma na celu uświadomienie ludzi, ale również oferuje numer kontaktowy, pod którym tzw.“ofiary mody” mogą uzyskać stosowną pomoc.
Oto i przykłady innych, wartych uwagi kampanii: