Zielony marketing jest prężnie rozwijającą się dziedziną. Fakt ten potwierdzają badania opinii publicznej – w ubiegłorocznym amerykańskim raporcie Green Marketing: What Works; What doesn’t aż 33% respondentów wyraziło opinię, że zielony marketing jest skuteczniejszy niż tradycyjny (tylko 7% było przeciwnego zdania), a ponad połowa przebadanych firm stwierdziła, że dąży do bycia bardziej eco-friendly.

Ta dziedzina marketingu bierze się z tzw. marketingu społecznego i zmianą punktu ciężkości w relacji producent – konsument: w ostatnich latach od samej transakcji staje się ważniejsza relacja z klientami, stąd szerokie promocyjne odwołania do stylu życia, zdrowia, środowiska i ukierunkowanie na wspólne cele społeczne. Taka strategia pozwala też na ocieplenie wizerunku firmy.
Istotą green marketingu jest zainteresowanie działaniami ekologicznymi: propagowaniem odnawialnych źródeł energii, umiaru w korzystaniu z pojazdów z silnikami spalinowymi, oszczędzania energii w gospodarstwach domowych, redukcją czynników zatruwających glebę czy poprawą jakości wody pitnej.

 

Zielony marketing objawia się na dwa sposoby: poprzez stałe poprawianie metody pozyskiwania klientów oraz ogólne poprawianie produktu czy marki w duchu społecznie odpowiedzialnego biznesu za pomocą metod środowiskowych.

 

Obecność tego rodzaju reklamy jest coraz bardziej widoczna w Polsce od momentu wstąpienia do Unii Europejskiej. Polscy producenci musieli zacząć stosować się do nowych przepisów i zaleceń Komisji Europejskiej, zaś konsumenci otworzyli się na nowe trendy i starają się być coraz bardziej świadomymi swoich wyborów.
Nowa butelka Kroply Beskidu
W wyniku coraz większej popularności zielonego marketingu polskie firmy decydują się na coraz więcej inicjatyw pro-eco. Kropla Beskidu, marka należąca do koncernu Coca-Cola Company, promuje od kilu miesięcy akcję o nazwie EkoZakręceni. Osią napędową akcji jest promocja nowej, ekologicznej butelki, która zawiera aż o 20% mniej plastiku i jest skręcana, dzięki czemu zajmuje mniej miejsca przy składowaniu. Dodatkową atrakcją jest konkurs, realizowany za pośrednictwem popularego portalu społecznościowego Facebook.
Sieć dyskontów Tesco, za pośrednictwem swojego programu Tesco dla Szkół, organizuje konkurs dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów Ekorewolucja, polegający na nagraniu ciekawego filmiku o tematyce ekologicznej.
IKEA Targówek od 1 sierpnia prowadzi nową kampanię reklamową, zatytułowaną Przyszło świeże, opartą o natural media (meble z trawy, kiełkujące ulotki, akcja sprzątania ulic). Ma ona zachęcić konsumentów do odwiedzenia odświeżonego salonu IKEI na warszawskim Targówku.

 

Domestos dla UNICEF to polska wersja ogólnoświatowej akcji producenta środków czystości. Jej celem jest jest poprawa warunków sanitarnych w krajach Trzeciego Świata, szczególnie w Sudanie Południowym i Wietnamie w ramach programu CATS (Community Approaches to Total Sanitation) organizacji UNICEF. Każda kupiona butelka zasila konto programu o 5% jej wartości.

<br

W tegoroczny Dzień Dziecka Stena Recycling i CH Bemowo zaprosili rodziców i dzieci do wspólnej zabawy. W galerii pojawiło się stoisko, w którym w zamian za surowce, takie jak makulatura, baterie, żarówki, zużyty sprzęt elektryczny dzieci mogły dostać nasionka.

 

W Polsce pojawia się coraz więcej inicjatyw pro-eko, związanych z ideą zielonego marketingu, ze względu na ich marketingową skuteczność oraz większą świadomość konsumentów.
s