Depozycjonowanie stron internetowych jest procesem, który nie jest szeroko znany. Wiele osób nie wie nawet o jego istnieniu, a samo Google jedynie wzmiankowo informuje, iż jest możliwy w odmętach swoich poradników na odległych stronach. Depozycjonowanie jednak istnieje i jest realnym procesem, który możemy wykonywać wobec własnej strony (zazwyczaj omyłkowo) lub stron zewnętrznych. W tym tekście prezentujemy i przybliżamy proces depozycjonowania oraz podpowiadamy jak bronić się przed nim bronić.
Czym jest depozycjonowanie stron internetowych? Kontrowersje i nieetyczność
Depozycjonowanie stron internetowych to proces obniżania ich pozycji w rankingu Google. Może on być przeprowadzany w odniesieniu do naszej własnej strony internetowej (co jednak byłoby dziwnym zachowaniem), do której mamy dostęp oraz stron zewnętrznych, których nie jesteśmy właścicielami. Tak samo jak pozycjonowanie stron www, depozycjonowanie jest procesem ciągłym i polega głównie na działaniach podobnych do tych optymalizacyjnych.
Depozycjonowanie to też kilka działań unikalnych dla tego procesu. Depozycjonowanie wykonywać teoretycznie można każda osoba, jednak aby obniżać ranking witryny potrzebna jest spora wiedza. Ogólnie proces ten jest kontrowersyjny. O ile w odniesieniu do własnej witryny można przyjąć obniżenie rankingu, o tyle w odniesieniu, do witryn których nie jesteśmy właścicielami, pojawia się wiele pytań natury moralnej i prawnej – jeśli depozycjonowana witryna podniesie szkody.
Od technicznej strony proces ten polega na wielu pojedynczych działaniach depozycjonujących, które w efekcie mają obniżyć ranking witryny internetowej. Nie można przewidzieć również tak jak w przypadku pozycjonowania dokładnego efektu tego procesu oraz tego, jak duży będzie to spadek.
Na rynku, aby skorzystać z takiej usługi, należy odnaleźć specjalistów SEO oraz uzgodnić z nimi indywidualnie taki proces, gdyż nie wszyscy specjaliści posiadają odpowiednią wiedzę na ten temat i zgodzą się go wykonywać.
Sprawdź: Czynniki rankingowe Google – od czego zależy pozycja strony w SERP-ach?
Kiedy i w jakim celu wykonuje się działania depozycjonujące?
Depozycjonowanie stron internetowych wykonuje się w celu obniżenia rankingu witryny w wyszukiwarce Google. Pierwszym powodem, kiedy się je stosuje, jest chęć obniżenia rankingu własnej witryny internetowej. Choć może brzmieć to nieco dziwnie, nie zawsze rozwiązaniem jest usunięcie witryny. Może być to sytuacja związana z płatnością za efekt pozycjonowania i chęć zaoszczędzenia pieniędzy, gdy nie chcemy już płacić za wysoką pozycję agencji SEO czy chęć wypromowania innych naszych stron www w danej kategorii nad obecnymi witrynami.
Drugim powodem stosowania depozycjonowania jest chęć obniżenia rankingu witryn, których nie jesteśmy właścicielami. Ma to najczęściej miejsce z powodu obrony np. gdy inne witryny szkalują naszą markę, a my ponosimy z tego powodu straty. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które szybciej rozwiąże problem niż batalie prawne. Depozycjonowanie może być też używane jako element pozycjonowania własnej strony internetowej.
Ciekawostka: Depozycjonowanie ma też swoją ciemną stronę. Jest wtedy wykorzystywane np. do nieuczciwej konkurencji i pozbywania się jej z rynku w niemoralny sposób. Ruch taki wykonuje się, gdy chcemy dotrzeć na wysoką pozycję w rankingu Google pod danymi hasłami i w danej kategorii, a walczymy z liczną konkurencją i depozycjonowanie jest np. tańszym rozwiązaniem niż pozycjonowanie naszej witryny.
Sprawdź: Dobra agencja marketingowa – jakimi cechami powinna się wyróżniać?
Jak wykonuje się pozycjonowanie? Rozoptymalizowanie, usunięcie contentu, metadanych
Pierwszym sposobem na depozycjonowanie witryn jest ich rozoptymalizowanie. Jest to uszkodzenie witryny w celowy i świadomy sposób tak, aby nie spełniała ona wszystkich warunków przyjazności dla Google. Rozoptymalizować stronę można np.:
- usuwając content,
- metadane,
- usuwając mobilną wersję witryny czy
- teksty SEO z frazami.
W ten sposób depozycjonować można stronę własną, ale też i obcą. Rozwiązaniem na to są włamania hakerskie na witrynę lub nieco bardziej wyrafinowane zdobycie zaufania właściciela witryny. Bardzo często w takich przypadkach oferuje się audyty czy następnie prace pozycjonerskie przy stronie za bardzo atrakcyjną stawkę. Następnie osoby ze złymi zamiarami nawet w pierwszej fazie rzeczywiście pozycjonując witrynę i zdobywając zaufanie, mogą następnie uszkadzać witrynę, co jest bardzo trudne do wykrycia do momentu dużego spadku strony w rankingu.
Sprawdź: Czy warto zlecić pozycjonowanie strony internetowej freelancerowi?
Świadoma duplikacja contentu i masowe dodawanie backlinków
Kolejnym sposobem depozycjonowania jest duplikacja contentu. Po dodaniu nowego artykułu stronę www można spróbować skopiować artykuł oraz opublikować go na innych stronach www. Google nie prowadzi indeksowania stron w czasie rzeczywistym, a więc istnieje możliwość, że prawowita strona zostanie ukarana za duplikację treści.
Na podobnej zasadzie działa również linkowanie zewnętrzne. Aby depozycjonować stronę należy dodawać niskiej jakości backlinki w sieci do atakowanej strony internetowej oraz robić to masowo i nienaturalnie. Dla Google będzie to sygnał próby manipulacji. Choć istnieje możliwość przy pomocy narzędzi webmasterskich zrzekania się takich linków (patrz: Disavow tool w Google Search Console), przeważnie właściciele witryn nie wpadają na taki pomysł, a witryna można zostać ukarana za manipulowanie linkami zewnętrznymi.
Ciekawym sposobem pozycjonowania jest również zgłaszanie atakowanej witryny do supportu Google i oznaczenie stron jako niewłaściwe. Skargi takie rozwiązywane są indywidualnie przez osoby żywe i dotyczą np. łamania praw autorskich czy nadużyć przy pozycjonowaniu. Proces ten można wykorzystać w depozycjonowaniu zgłaszając bardzo duże ilości raportów dotyczących danej witryny, licząc, że niezgodny zgłaszany element zostanie faktycznie oceniony za niedozwolony, a Google nałoży karę na witrynę.
Dwoma ostatnimi sposobami depozycjonowania są ataki hakerskie DDOS w celu zablokowania witryny oraz manipulowania statystykami. W pierwszej opcji, która jest niezwykle elastyczna i zaawansowana i raczej rzadko w wykorzystywana, strona ma być blokowana, a w efekcie mieć dużo niższe statystyki dostępności w sieci, co wpływa na pozycję w rankingu Google i popularność wśród użytkowników. Aby depozycjonować daną stronę www pod danymi frazami w Google można używać również do tego celu boty. Roboty wchodzić będą na wszystkie pozostałe strony internetowe oprócz tej depozycjonowanej podnosząc ich statystyki wejść czy czasu przebywania na tle atakowanej strony.
Sprawdź: Nieprzychylna opinia google – czy i jak da się ją usunąć?
Jak bronić się przed depozycjonowaniem?
Depozycjonowanie może również dotyczyć i naszej strony internetowej, choć zdarzyć się to może bardzo rzadko. Ogólnie warto jednak znać kilka metod obrony przed depozycjonowaniem. Z pewnością nie należy dopuszczać do strony osób niezaufanych. Witrynę należy prowadzić zgodnie z regułami, aby nie dawać powodu do ukarania. Należy również regularnie dbać o zabezpieczenie i sprawdzać witryny pod kątem statystyk lub dziwnych i niewyjaśnionych zdarzeń. Są to najlepsze sposoby na zapobieganie depozycjonowaniu, gdyż im zamożniejsza witryna, tym trudniejsze jej depozycjonowanie.