Idea bezobsługowych wypożyczalni rowerowych narodziła się w głowach narodu, który najbardziej w Europie upodobał sobie te pojazdy jednośladowe. Holendrzy, bo o nich mowa stworzyli pierwszy tego typu punkt usługowy na świecie, do dzisiaj z resztą pozostają liderem, ponieważ w każdym holenderskim mieście funkcjonują tego typu wypożyczalnie. W Polsce ten pomysł zaadaptowano dopiero niedawno, bo w 2008 roku i tak jak w Holandii odbyło się to ze środków publicznych. Projekt powstał w Biurze Infrastruktury Urzędu Miasta Krakowa i uzyskał nazwę BikeOne. Inicjatywa odniosła sukces, zaczęto zwiększać ilość rowerów z 100 do 120 i stacji rowerowych z 12 do 16. Ekologia to słowo, z którym ma kojarzyć się Allegro, dlatego włączyło się ono w projekt BikeOne sponsorując go z funduszu All For Planet. Godnym pochwały jest fakt finansowania tego typu przedsięwzięcia, które co należy wymienić:
– dąży do zmniejszenia ruchu samochodowego i stanowi alternatywę dla transportu miejskiego,
– promuje aktywny tryb życia,
– zwiększa atrakcyjność turystyczną,
– promuje ekologiczne formy komunikacji miejskiej,
– ułatwia poruszanie się po mieście.
Jednak w całości nie brak kalkulacji czysto ekonomicznej – Allegro buduje pozytywny PR wykorzystując modę na ekologię i jednocześnie korzystaz atrakcyjnego rodzaju reklamy na każdym sponsorowanym rowerze.
Nasza stolica została w tyle na niemal 4 lata, ponieważ dopiero w 2012 otwarto tu pierwszą sieć wypożyczalni, która powstała przy udziale Zarządu Transportu Miejskiego (ZTM) i nie bez pewnych mankamentów – projekt Bemowo Bike obejmuje jedynie obszar Bemowa (mimo, że ma niemal tyle samo rowerów i ledwie jedną stację mniej niż siostrzany projekt na terenie całego Krakowa).
Osobiście uważam, że należy go uważać jedynie za test przed wielkim wydarzeniem, które miało miejsce dzisiaj i jest nim uruchomienie już na pełną skalę samoobsługowych wypożyczalni rowerowych na terenie warszawskiego Bemowa, Ursynowa, Wilanowa, Bielan i Centrum. Oprócz 11 wypożyczalni z projektu Bemowo Bike, w nowym projekcie noszącym nazwę Veturilo (w języku esperanto – pojazd, środek transportu) dołączy do nich 57 kolejnych wraz z tysiącem nowych rowerów zwiększając ich ogólną liczbę do 1120. Tym samym w zmaganiach ze starą stolicą Warszawa wyprzedza ją znacznie. Należy dla porządku również dodać, że w przyszłym roku uruchomione zostanie dodatkowe 70 stacji. Niestety mieszkańcy Pragi, będą musieli poczekać do tego właśnie czasu, gdyż dopiero wtedy ZTM zamierza uruchomić tam pierwsze 13 wypożyczalni. Dojazd do szkoły, pracy, czy sklepu może stać się zarówno przyjemny, zdrowy, jak i szybszy (zwłaszcza w godzinach szczytu). Trzymam kciuki za dalszy rozwój miejskich wypożyczalni rowerowych., a wszystkim przebywającym obecnie w Warszawie polecam skorzystanie z oferty, o ile rzecz jasna pogoda dopisze i pamiętajcie – pierwsze 20 minut jest za darmo. Miłej przejażdżki!