Szybkość wczytywania się strony internetowej jest jednym z najważniejszych czynników, jakie decydują o jej pozycji w rankingu Google. Choć wiele osób nie docenia tego czynnika, milisekundy mogą decydować o tym czy użytkownicy zdecydują się przejść na naszą stronę internetową oraz czy zwiększą statystyki naszej witryny. W tym tekście poruszamy kwestie szybkości wczytywania się strony internetowej i odpowiadamy na pytanie dlaczego jest ona taka ważna. Podpowiadamy też jak można ją poprawić przy pomocy narzędzia Google PageSpeed Insights.
Szybkość wczytywania się witryny i Core Web Vitals
Szybkość wczytywania się strony internetowej to czas w jakim uruchomi się ona w przeglądarce klienta. Ogólnie przybiera jedną główną wartość – czas wczytywania się, ale posiada również wiele innych parametrów takich jak:
- czas załadowania się głównych elementów czy
- gotowość do interakcji użytkownika ze stroną w niezaładowanej do końca witrynie.
Google indeksując witryny, sprawdza je pod kątem szybkości ładowania się na wiele sposobów. Choć nie znamy ich wszystkich, Google regularnie zwiększa istotność tego czynnika na pozycjonowanie strony internetowej. Najlepiej świadczy o tym fakt wprowadzenia w 2021 roku nowego czynnika rankingowego, jakim jest Core Web Vitals.
Core Web Vitals – co to jest?
Core Web Vitals to czynnik rankingowy mówiący o witalności strony, czyli sprawności jej działania. Jego powstanie wpisuje się dobrze w politykę wyszukiwarki Google, która chce dostarczać przydatnych informacji swoim użytkownikom w jak najszybszy sposób.
Czynniki wpływające na szybkość witryny internetowej
Na szybkość wczytywania się strony internetowej ma wpływ wiele czynników. Z pewnością jest to sama konstrukcja witryny oraz poprawność kodu HTML i jej szkieletu. Na czas ten wpływ ma również stopień rozbudowania oraz zaawansowania strony internetowej, a także sam hosting na, którym przechowywana jest strona internetowa.
Co ciekawe, szybkość ładowania się strony internetowej zależy również od odbiorców, czyli szybkości ich Internetu, a także sprzętu, na jakim pracują. Optymalizując stronę pod kątem szybkości działania, należy zatem zwrócić uwagę i dostosować ją pod kątem średnich parametrów szybkości sieci w Polsce czy średnich statystyk sprzętowych.
Skrypty Google Analytics zaimplementowane na stronach w celu zbierania szczegółowych statystyk z witryn, gromadzą dane nt. modeli urządzeń oraz szybkości połączenia użytkowników i biorą je pod uwagę przy ocenie średniej szybkości danej strony.
Sprawdź: Depozycjonowanie witryn WWW – czym jest i jak się przed nim bronić?
Dlaczego szybkość działania strony jest taka ważna?
Szybkość ładowania się i działania strony internetowej ma zatem spore znaczenie na pozycję witryny w rankingu. Przede wszystkim ze względu na szybkość dostarczenia informacji. Wyszukiwarka Google posiada zaawansowane algorytmy, które sprawdzają witrynę pod tym kątem, a wyniki wpływają na szeroko pojęte SEO.
Co więcej, Google analizuje strony nie tylko w warunkach laboratoryjnych – tzn. za pomocą swojego robota, ale także zbiera dane od swoich użytkowników wchodzących na strony z kodem Analytics (znakomita większość Internetu) i na ich podstawie wylicza średnią i punkty za rzeczywistą szybkość.
Szybko i sprawnie działająca strona internetowa to także optymalizacja czynnika User Experience, czyli dostosowania strony do odwiedzającego, któremu jest na niej komfortowo. Dzięki temu użytkownicy mogąc korzystać ze sprawnie działającej witryny, będą powracali na nią i nie będą przechodzić na strony konkurencji.
Większość użytkowników przeważnie opuszcza stronę internetową po 3-4 sekundach ładowania się, jeśli nie uzyska możliwości interakcji z nią. Choć nie jest to konkretna statystyka czy porada bardzo dobrze obrazuje, jak ważna jest szybkość wczytywania się strony i dlaczego warto dbać o każdy ułamek sekundy. Czas potrzebny do tego, by stracić użytkownika sukcesywnie się skraca.
Sprawdź: Czy warto zlecić pozycjonowanie strony internetowej freelancerowi?
Jak poprawić działanie witryny przy pomocy Google PageSpeed Insights?
Jeśli chcemy przyspieszyć działanie naszej strony internetowej powinniśmy rozpocząć przede wszystkim od działań audytujących i analitycznych. Dane zgromadzone na temat naszej strony internetowej będą dobrym punktem wyjściowym do dalszych pracy i umożliwią wybranie odpowiedniego kierunku. Przede wszystkim powinniśmy skorzystać z darmowego i kompleksowego narzędzia do mierzenia prędkości witryny, jakim jest Google PageSpeed Insights.
Jego działanie jest bardzo proste i polega jedynie na wklejeniu adresu URL do naszej strony internetowej oraz sprawdzaniu wyników. Uzyskamy w ten sposób szczegółowe statystyki różnych czynników szybkości naszej witryny i będziemy mogli skupić się nad tymi, które szwankują.
Pierwszą ciekawą wskazówką, jaką możemy wykorzystać do przyspieszenia naszej strony internetowej, jest osadzanie filmików oraz multimediów z innych serwerów na naszej witrynie internetowej, a nie hostingowanie ich samodzielnie. Dobrym przykładem może być osadzenie nagrań wideo z YouTube, który posiada bezkonkurencyjne serwery zamiast samodzielnego nagrywania wideo na naszą witrynę.
Sprawdź: Typy fraz w pozycjonowaniu – główne, lokalne, brandowe, long tail – długi ogon
Uproszczenie kodu HTML i szaty graficznej – optymalizacja obrazków
Jednym z ważniejszych sposobów na przyspieszenie działania strony internetowej jest uproszczenie kodu HTML, a także szkieletu strony. Im prostszy i mniej skomplikowany będą kod oraz struktura strony, tym szybciej będzie działała witryna.
Należy również postawić na prostą szatę graficzną bez zbędnych elementów multimedialnych, a także ograniczyć do minimum ilość wtyczek czy interaktywnych elementów. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zatem proste i intuicyjne menu zamiast takiego rozwijanego czy animowanego.
Jeśli na naszej stronie internetowej znajduje się duża ilość zdjęć i fotografii dobrym pomysłem będzie ich optymalizacja. Możemy przeprowadzić ją albo w programie graficznym, a następnie kompresującym jak np. Kraken lub Imageoptimize lub też online w serwisach optymalizujące zdjęcia (www.kraken.io), które potrafią nie tylko zmniejszyć ich rozmiar, ale pozostawić maksymalną możliwą rozdzielczość.
Serwisy takie działają za darmo, a optymalizacja zdjęć polega na jego wgraniu i pobraniu wersji o lepszych parametrach. Programy i serwisy tego typu usuwają ze zdjęcia wszystkie zbędne informacje powiększające jego wagę, a także zmieniają format czy jakość, aby było nadal czytelne, ale dało większe korzyści pod kątem szybkości działania witryny.
Odinstalowanie nieużywanych wtyczek i bezpośrednie wdrożenie
Wtyczki, które tak bardzo lubimy, są jednym z najpoważniejszych powodów wolnego działania witryny. Pewne działania i funkcje, które chcemy wdrożyć na naszej stronie, warto rozważyć pod kątem bezpośredniego wdrożenia w kodzie lub przekierowania na zewnętrzne serwisy np. do płatności.
Sprawdź: Wizytówka firmy w Google Maps – pozycjonowanie i SEO NAP-ów
Zmiana hostingu na szybszy
Kolejnym sposobem na przyspieszenie witryny jest zadbanie o hosting, a także odpowiednią jego konfigurację. Możemy zatem zadbać o odpowiednio dobrą firmę i jakość hostingu, a także wybrać odpowiednie opcje umowy gwarantujące np. minimalne parametry hostingu niezależnie od pory dnia.
Jeśli samodzielnie nie potrafimy optymalizować strony internetowej, bardzo dobrym pomysłem jest zgłoszenie się do agencji SEO, która zatrudnia wielu specjalistów i która przeprowadzi taką optymalizacją za nas.